Browse By

Acció Cultural felicita els consellers de Cultura català, valencià i balear per l’acord de cooperació lingüístic i cultural

Acció Cultural valora molt positivament la Declaració de Palma feta pública avui pels consellers de cultura català, valencià i balear, i coincideix plenament amb els objectius expressats en ella: l’homologació d’acreditacions de coneixements lingüístics, l’articulació de circuits d’arts escèniques, audiovisuals, musicals, literatura, cultura popular, la participació conjunta en fires i festivals, els programes d’intercanvis d’autors i la participació en l’Institut Ramon Llull.

Així mateix, ACPV també considera molt positiva la determinació dels tres consellers de fer front a les polítiques i iniciatives del Govern espanyol contràries a la llengua i cultura catalanes, a la seua unitat i a la seua normalització i reconeixement.

ACPV valora la Declaració de Palma com a inici de la normalització en les relacions entre Catalunya, País Valencià i les Illes Balears i la col·laboració entre les tres administracions, objectiu pel qual la nostra entitat ha treballat durant tants anys.

Acció Cultural recorda que en aquest camí encara resten pendents algunes fites com la recuperació de TV3 al País Valencià i la reciprocitat d’emissions de televisió i ràdio en llengua pròpia.

La nostra entitat continuarà treballant per acompanyar aquest inici de relacions normalitzades amb el nostre treball en l’àmbit civil i associatiu, amb actes i campanyes que ajuden a impulsar aquesta normalització, i amb la disposició a continuar el treball des del diàleg discret i el consens com a mètode, amb ànim constructiu i propositiu.


There is no ads to display, Please add some

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *