Browse By

ACPV ES REUNEIX AMB LA CONSELLERA DE PRESIDÈNCIA DE CATALUNYA

Una delegació de la Junta Directiva d’ACPV es troba amb la consellera Neus Munté al Palau de la Generalitat

Avui, divendres 31 de març, una delegació de la Junta Directiva d’Acció Cultural del País Valencià (ACPV), formada pel seu president, Joan F. Mira; la seua vicepresidenta, Gemma Pasqual; i el seu secretari, Toni Gisbert, s’ha reunit amb Neus Munté, consellera de Presidència del Govern de Catalunya; Alexis Serra, cap de gabinet de la consellera de Presidència i Joaquim Nin, secretari general de la Presidència.

La trobada oficial ha tingut lloc al Palau de la Generalitat, a Barcelona, i ha servit per a que la delegació de la Junta Directiva d’ACPV informés de primera mà a la consellera de la tasca que realitza la nostra entitat, en el sentit de la promoció de la llengua i cultura, i de la normalització de les relacions entre el País Valencià i Catalunya en tots els àmbits. Així, més concretament, els representants d’ACPV han informat la consellera Munté del procés de renovació que viu la nostra entitat des de fa alguns anys (renovació generacional, aprofundiment en la participació i la transparència, augment d’ingressos propis, relacions amb partits, sindicats i entitats, interlocució amb les institucions valencianes…), i del programa de treball que ACPV està impulsant: inclusió de la competència lingüística com a condició per a l’accés a la funció pública valenciana; col·laboració amb l’Institut Ramon Llull; recuperació del senyal de TV3 i de la ràdio i
televisió valencianes; defensa dels drets lingüístics dels valencians; projecció de l’Octubre Centre de Cultura Contemporània com a centre cultural i espai de trobada associativa; articulació d’una xarxa europea d’associacions de llengües i cultures minoritzades que puga exercir de lobbie permanent a Brussel·les; enfortiment de la participació dels joves en l’associació; enfortiment de l’acord de Federació Llull amb Omnium Cultural i Obra Cultural Balear; col·laboració i complicitat amb associacions i entitats de tot el nostre àmbit lingüístic i cultural per a la realització de campanyes i actes, etc.

A més d’informar del treball realitzat per ACPV, els representats de l’entitat també han resumit la situació que viu el País Valencià, condicionada per l’herència de 20 anys de governs del PP i pel dèficit fiscal que impedeix afrontar les necessitats dels valencians en tots els àmbits, realitat que fa que la nostra entitat estiga plenament compromesa amb la reivindicació d’un finançament just per al País Valencià.

Al seu torn, la consellera, a més de compartir amb els representants valencians l’interès pel treball en favor de la llengua i la cultura, ens ha informat de la situació que pateix Catalunya a causa de la negativa del Govern espanyol a obrir vies de diàleg real.

ACPV valora molt positivament la reunió, així com la col·laboració decidida que el Govern de Catalunya mostra en tot allò que fa referència a la llengua i la cultura, i la normalització de les relacions entre el País Valencià i Catalunya, i totes dues parts han renovat la seua voluntat de diàleg i col·laboració, tal com expressa aquesta trobada.


There is no ads to display, Please add some

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *